Zacznijmy od rzeczy podstawowej – dlaczego powinniśmy włączyć szyfrowanie telefonu?
Otóż podobnie jak w przypadku komputerów, zabezpieczenie przed nieautoryzowanym dostępem w postaci blokady ekranu nie chroni nas całkowicie przed nieautoryzowanym dostępem do danych. W sytuacji, gdy zgubimy telefon lub zostanie on nam skradziony, osoba mająca do niego fizyczny dostęp jest w stanie podłączyć go do komputera i za pomocą dedykowanych narzędzi odczytać z niego dane. Ochronić nas przed tym może wyłącznie szyfrowanie telefonu.
Podobnie jest z danymi na karcie pamięci, która często służy do rozszerzania pojemności pamięci wbudowanej w telefon. Wystarczy wyjąć ją z urządzenia i umieścić w innym telefonie bądź komputerze aby bez problemu odczytać wszystkie dane. Podobnie zatem jak sam telefon, kartę pamięci też powinniśmy zaszyfrować.
Jak włączyć szyfrowanie telefonu i karty?
Po pierwsze, warto się zorientować, czy szyfrowanie telefonu nie jest już włączone domyślnie przez producenta. Jest tak na pewno w iPhone’ach z systemem iOS od wersji 8 wzwyż. Aby się upewnić możemy wejść w menu settings -> Touch ID & Passcode i sprawdzić czy u dołu ekranu pojawia się informacja „data protection is enabled” lub „ochrona danych włączona” w przypadku systemów polskojęzycznych.
W przypadku, gdy ochrona nie jest włączona konieczne będzie włączenie zabezpieczenia w postaci Touch ID (odcisku palca) lub passcode (hasła).
W Androidzie od wersji 6.0 teoretycznie również powinniśmy mieć automatycznie włączone szyfrowanie telefonu. Niestety nie wszyscy producenci urządzeń z systemem Android stosowali się do zaleceń firmy Google i zdarzały się modele smartfonów, w których pomimo systemu Android 6.0 szyfrowanie nie było domyślnie włączone.
Aby sprawdzić w systemie Android czy nasz telefon i karta pamięci są szyfrowane należy wejść w ustawienia, a następnie w zabezpieczenia. Powinniśmy tam znaleźć opcje podobne do widocznych na poniższym obrazku:
Opcje zaszyfruj telefon oraz zaszyfruj kartę SD powinny być włączone. Jeżeli tak nie jest zdecydowanie powinniśmy je włączyć. Zanim to zrobimy zapoznajmy się jednak z kilkoma ważnymi wskazówkami z punktu kolejnego.
O czym musimy pamiętać włączając szyfrowanie telefonu?
Po pierwsze proces szyfrowania telefonu może potrwać nawet do kilkudziesięciu minut jeśli zgromadziliśmy już w urządzeniu sporą ilość danych dlatego istotne jest aby:
- Naładować telefon przed włączeniem procesu szyfrowania
- Podłączyć go do zasilania na czas tego procesu
Proces szyfrowania telefonu jest procesem nieodwracalnym. Teoretycznie nie powinno nam być potrzebne wyłączenie szyfrowania, ale w urządzeniach bardzo wiekowych szyfrowanie może spowodować pewne spowolnienie systemu. Nie powinno to być zauważalne w codziennym użytkowaniu, ale jeśli jesteśmy użytkownikami jakiś zasobożernych aplikacji warto poszukać w Internecie informacji czy nasz model poradzi sobie z szyfrowaniem.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Szyfrowanie telefonu na nic się zda jeżeli zabezpieczymy go np. pinem „1234”. Oprócz samego szyfrowania należy upewnić się, że intruz nie będzie w stanie odblokować urządzenia stosując siłowe metody łamania zabezpieczeń. Jeśli chodzi o dostępne mechanizmy zabezpieczania telefonu, warto znać ich słabe strony:
- Blokada PIN-em jest zabezpieczeniem słabym ze względu na ograniczoną ilość możliwych kombinacji (wariacji z powtórzeniami z matematycznego punktu widzenia) i możliwość jej obejścia metodami siłowymi o ile urządzenie nie jest wyposażone w mechanizm permanentnej blokady po iluś nieudanych próbach.
- Blokada symbolem – bardzo często stosowana ze względu na wygodę ma niestety jedną wielką wadę. Ślad, którego używamy do odblokowania ekranu jest na nim często widoczny gdy spojrzymy na wyłączony ekran pod światło.
- Blokada z użyciem biometrii, czyli np. odcisk palca lub wizerunek twarzy – jest zabezpieczeniem trudniejszym do obejścia (chociaż zdarzały się udane próby z wykorzystaniem np. wydrukowanych na drukarce 3d odcisków palców). Tego typu zabezpieczenia mają natomiast tę wadę, że stosując je możemy zostać mimowolnie zmuszeni do odblokowania urządzenia. Na przykład poprzez siłowe przyłożenie palca do czytnika lub uśpienie nas.
- Blokada hasłem – najbezpieczniejsza forma jeśli oczywiście wybierzemy hasło trudne do złamania i niesłownikowe. Jego wpisywanie za każdym razem przy odblokowywaniu urządzenia będzie jednak udręką.
Biorąc pod uwagę powyższe fakty kompromisem pomiędzy maksymalnym bezpieczeństwem, a wygodą użytkowania będzie blokada ekranu z użyciem odcisku palca. Gwarantuje nam ona duże bezpieczeństwo w sytuacji gdy telefon zostanie zgubiony lub skradziony a intruz nie dysponuje naszymi odciskami palców. Jest to jednocześnie mechanizm najprostszy w użytkowaniu. Natomiast szyfrowanie telefonu powinno być pierwszą rzeczą, którą włączamy lub sprawdzamy zanim zaczniemy go używać.
Chcesz być bezpieczny Internecie? Pomoże Ci w tym poniższy poradnik:
-
Poradnik NET/bezpieczny: zasady bezpiecznej pracy w Internecie
29,00zł – 999,00zł brutto (z VAT) Wybierz opcje This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page