bezpieczeństwo baz danych

Bezpieczeństwo systemów bazodanowych – test ACID

W artykule krótkie wyjaśnienie czym jest test ACID, którego spełnienie powinny gwarantować systemy bazodanowe. DBMS, czyli Data Base Management System powinien dostarczać mechanizmów kontrolnych, które:

  • uniemożliwiają nieautoryzowany dostęp do danych
  • uniemożliwiają autoryzowanym użytkownikom jednoczesny dostęp do tych samych danych
  • uniemożliwiają autoryzowanym użytkownikom przypadkowe lub celowe nadpisanie danych

Test ACID

Spełnienie powyższych wymagań gwarantuje tzw. test ACID:

  • Atomicity (atomowość) – cecha zapewniająca, że wszystkie elementy transakcji zostaną razem albo zatwierdzone, albo cofnięte
  • Consistency (spójność) – cecha zapewniające, że baza danych przechodzi z jednego stanu spójnego do innego stanu spójnego, a transakcje nieprawidłowe są wycofywane w całości
  • Isolation (izolacja) – cecha zapewniająca, iż wynik danej transakcji jest niewidoczny dla innych transakcji, dopóki nie zostanie ona w całości wykonana i zatwierdzona
  • Durability (trwałość)– cecha zapewniająca, że zatwierdzona transakcja jest permanentna i może przetrwać przyszłe awarie systemu lub mediów. Co raz zostało zatwierdzone, nie może zostać utracone.

W kontroli dostępu systemy bazodanowe mogą używać zarówno rozwiązań typu Mandatory Access Control, jak i Discretionary Access Control, opisanych szerzej w artykule Zarządzanie uprawnieniami w kontroli dostępu.


„Bezpieczna Pigułka” to codzienna, mała dawka wiedzy z zakresu cyberbezpieczeństwa. Wszystkie teksty z tej kategorii znajdziesz TUTAJ.


Zostaw e-mail aby otrzymać powiadomienia o nowościach oraz dostęp do wszystkich bonusowych materiałów przygotowanych wyłącznie dla subskrybentów.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.