Shark Jack

Shark Jack, czyli co robi rekin w Twoim gniazdku sieciowym

Dotychczas w cyklu Arsenał (Ethical) Hackera opisywałem głównie gadżety z kategorii BadUSB. Tym wpisem rozpoczynamy przegląd tzw. implantów sieciowych, czyli narzędzi, które umieszczone w sposób niezauważony w infrastrukturze sieciowej mogą stanowić swego rodzaju backdoora. Umożliwiają one np. zdalny dostęp, skanowanie sieci lub eksfiltrację danych.

Shark Jack

Widoczny na tytułowym zdjęciu Shark Jack to dostępny w formie breloczka do kluczy miniaturowy implant z wtyczką RJ45, złączem USB-C oraz wbudowaną baterią dającą możliwość pracy bez podłączonego zasilania przez 10-15 minut. Urządzenie na boku obudowy posiada mały przełącznik umożliwiający wybór jednego z trzech trybów pracy:

 • OFF – ładowanie urządzenia z portu USB-C
 • ARMING – tryb zbrojenia,  w którym możemy połączyć się do urządzenia za pomocą SSH i umieścić na nim payloady w postaci skryptów linuksowej powłoki bash
 • ATTACK – tryb ataku, w którym urządzenie po umieszczeniu w gniazdku sieciowym uruchamia przygotowany wcześniej payload

Konfiguracja

W trybie „arming” Shark Jack uruchamia się z adresem IP 172.16.24.1 oraz serwerem SSH nasłuchującym na domyślnym porcie. Po zalogowaniu przez SSH wita nas terminal BusyBoxa:

shark jack shell
Terminal Shark Jack

Sprawdźmy na jakich komponentach sprzętowych zbudowany został Shark Jack:

root@shark:~/payload# cat /proc/cpuinfo 
system type		: MediaTek MT7628AN ver:1 eco:2
machine			: Hak5 Shark Jack
processor		: 0
cpu model		: MIPS 24KEc V5.5
BogoMIPS		: 385.84

root@shark:~/payload# free
       total    used    free   shared  buffers   cached
Mem:     60264   23160   37104     60    2992    7588

root@shark:~# df -h
Filesystem        Size   Used Available Use% Mounted on
/dev/root         7.0M   7.0M     0 100% /rom
tmpfs          29.4M   60.0K   29.4M  0% /tmp
tmpfs          29.4M   92.0K   29.3M  0% /tmp/root
tmpfs          512.0K     0  512.0K  0% /dev
/dev/mtdblock6      23.4M  740.0K   22.7M  3% /overlay
overlayfs:/overlay    23.4M  740.0K   22.7M  3% /

Do dyspozycji mamy 60 MB pamięci RAM i 30 MB przestrzeni dyskowej. Nie jest to może zbyt wiele, ale wystarczy np. do uruchomienia dostępnego na urządzeniu klienta OpenVPN i zestawienia połączenia z zewnętrznym serwerem. Dzięki temu możliwe będzie przesłanie wyników działania przygotowanego skryptu na zewnątrz sieci w przypadku gdybyśmy nie mieli już odzyskać umieszczonego w środowisku ofiary implantu.

Interfejs webowy

Jedną z dostępnych domyślnie na urządzeniu usług jest uhttpd – po jej uruchomieniu i połączeniu się z Shark Jackiem przeglądarką www, oczom naszym ukazuje się interfejs webowy umożliwiający edycję skryptu uruchamianego w trybie Attack oraz pobieranie zawartości katalogu 'loot’, w którym zapisywane są wyniki działania tego skryptu:

shark jack web interface
Interfejs webowy Shark Jacka

Payloady

Domyślnie umieszczony na urządzeniu skrypt payload.sh wykonuje szybkie skanowanie sieci nmap-em (namp -sP – wykrywanie dostępnych hostów, bez skanowania portów) i wyniki zapisuje w pliku tekstowym w katalogu 'loot’. Kilka innych payloadów można też znaleźć na githubie: https://github.com/hak5/sharkjack-payloads. Wybór nie jest może zbyt wielki, ale niektóre z nich umożliwiają np. połączenie i eksfiltrację danych do C2 Cloud od Hak5 (jest to usługa dostarczana przez producenta urządzenia – firmę Hak5, poświęcony jej będzie jeden z artykułów w naszym cyklu). Mając jednak przykładowe skrypty, z których dowiemy się m.in.  jak sterować diodami, trybem pracy DHCP (serwer lub klient) i łączyć się z C2 Cloud mamy spore pole do popisu. Na urządzeniu z firmware’m w wersji 1.1.0 dostępne są m.in następujące narzędzia:

 • autossh
 • nmap
 • nc
 • wget
 • python
 • arp-scan
 • hping3
 • macchanger
 • ngrep
 • nping
 • p0f
 • tcpdump
 • openvpn

Wystarczy to na pewno do rekonesansu sieci, narobienia w niej sporego bałaganu lub przeprowadzenia ataku MITM.

Koszt urządzenia w oficjalnym sklepie Hak5 to 59,99$.

Jeżeli artykuł Cię zainteresował tradycyjnie zachęcam do dzielenia się nim oraz zapisania się na newsletter aby otrzymać powiadomienie o kolejnych tekstach w cyklu Arsenał (Ethical) Hackera. Już wkrótce poznamy kolejne implanty sieciowe.


Zostaw e-mail aby otrzymać powiadomienia o nowościach oraz dostęp do wszystkich bonusowych materiałów przygotowanych wyłącznie dla subskrybentów.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.