włamanie na konto

Włamanie na konto. Co robić?

Fakt, że ktoś miał dostęp do naszego konta pocztowego, komunikatora lub profilu społecznościowego wiąże się z całą gamą zagrożeń. Włamanie na konto za pomocą np. upublicznionego hasła może się zdarzyć każdemu. Kto nie słyszał o serwisie „Have i been pwned?” może się z nim zapoznać chociażby w darmowej lekcji Szkoły Sztuk Walki  z Cyberprzestępcami – NajslabszeOgniwo.pl . Powinniście to zrobić m.in. jeśli od dłuższego czasu korzystacie z portalu LinkedIn, antywirusa Avast lub produktów Adobe, a także jeśli byliście np. klientami Sony, Tesco lub Morele.net.

Wyciekło hasło, co robić?

Włamanie na konto i jego konsekwencje nie kończą się niestety na zmianie hasła. Poniżej zawarte zostały wskazówki na temat kroków, które należy wykonać w przypadku stwierdzenia nieuprawnionego dostępu do swojego konta pocztowego lub profilu w serwisie społecznościowym:

  1. Zmień hasło do serwisu, z którego dane zostały upublicznione, ale również do wszystkich innych, w których miałeś ustawione to samo hasło. W tym momencie powinna Ci się przypomnieć zasada „nie używaj tego samego hasła do wielu kont”. W ten sposób dostęp do swoich profili na Twitterze i Pintereście stracił m.in. Mark Zuckerberg po wycieku danych z LinkedIn.
    Następnie dla każdego konta w którym używałeś tego samego hasła wykonaj pozostałe punkty.

  2. Przejrzyj historię aktywności na Twoim koncie. Sprawdź skrzynkę „wysłane”, a w przypadku profili społecznościowych i komunikatorów historię rozmów. Przestępcy mając dostęp do Twoich kont mogli kontaktować się z Twoimi znajomymi, np. w celu wyłudzenia od nich poufnych danych lub pieniędzy.

  3. W przypadku kont pocztowych sprawdź czy nie zostały zdefiniowane reguły służące np. przekierowywaniu poczty na zewnętrzny, obcy adres e-mail. W ten sposób intruzi często umożliwiają sobie czytanie wiadomości nawet po odzyskaniu konta i zmianie hasła przez właściciela.

  4. W przypadku konta pocztowego przypomnij sobie do jakich serwisów internetowych rejestrowałeś się z jego użyciem i zmień hasło również w nich. Przestępcy mając dostęp do Twojej skrzynki mogli skorzystać z opcji resetowania hasła w innych serwisach i przejąć dostęp również do nich.

  5. W przypadku kont używanych w usługach takich jak Google czy Facebook, które często służą również do dostępu do zewnętrznych serwisów lub aplikacji zweryfikuj, czy w ustawieniach Twojego profilu nie pojawiły się uprawnienia nadane zewnętrznym aplikacjom.

  6. Przejrzyj historię swoich odbieranych i wysyłanych wiadomości pod kątem poufnych informacji, które mogły w nich występować. Przestępcy często wykorzystują w swojej działalności wykradzione z kont dokumenty lub informacje. W Twojej skrzynce pocztowej mogli mieć dostęp do informacji o hasłach lub do skanów dokumentów takich jak dowód, prawo jazdy, dowód rejestracyjny auta.

Warto też pomyśleć o profilaktyce. Jeśli wycieki haseł zdarzają się tak często, to dobrze byłoby zadbać o swoją prywatność i poufność danych. Regularne czyszczenie skrzynki pocztowej i usuwanie z niej poufnych danych, takich jak chociażby skany dokumentów może nam oszczędzić wielu kłopotów. A włączenie tam gdzie się da uwierzytelniania dwuskładnikowego zdecydowanie utrudni przestępcom korzystanie z naszych kont nawet w sytuacji znajomości haseł.


„Bezpieczna Pigułka” to codzienna, mała dawka wiedzy z zakresu cyberbezpieczeństwa. Wszystkie teksty z tej kategorii znajdziesz TUTAJ.


Zostaw e-mail aby otrzymać powiadomienia o nowościach oraz dostęp do wszystkich bonusowych materiałów przygotowanych wyłącznie dla subskrybentów.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.