INSECON międzynarodowy kongres cyberbezpieczeństwa

INSECON – nowy punkt w kalendarzu imprez związanych z cyberbezpieczeństwem

Jako redaktor bloga OpenSecurity.pl zostałem niedawno zapytany o możliwość nawiązania współpracy medialnej przy organizacji kongresu INSECON. Przyznam, że nie kojarzyłem wcześniej tego wydarzenia mimo, iż odbywa się ono w Poznaniu i to kilkaset metrów od miejsca mojego zamieszkania (tereny MTP). Po zapoznaniu się z agendą i formułą kongresu oraz przejrzeniu listy prelegentów uznałem, że jak najbardziej jest to wydarzenie godne uwagi, które ma szansę na stałe zagościć w kalendarzu imprez poświęconych cyberbezpieczeństwu. Zachęcam Was więc do udziału (będzie to również okazja do spotkania się ze mną), a poniżej zamieszczam szczegółowy opis wydarzenia przygotowany przez organizatorów.

Kongres INSECON na straży cyberbezpieczeństwa!

Dzisiejsze wyzwania związane z cyberbezpieczeństwem wymagają ścisłej uwagi i zaangażowania ze strony organizacji i jednostek. W obliczu dynamicznego rozwoju technologii, cyberprzestępczość staje się coraz bardziej zaawansowana, co wymaga ciągłego doskonalenia strategii obronnych. Międzynarodowy Kongres Cyberbezpieczeństwa INSECON (15-16.04.2024, Poznań) ma charakter globalnego spotkania liderów, ekspertów i innowatorów, którzy kształtują teraźniejszość i przyszłość bezpieczeństwa informatycznego. To jedyne takie wydarzenie w Polsce, organizowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej w kooperacji z Grupą MTP.

INSECON to inicjatywa mająca na celu zwiększenie świadomości z zakresu aktualnych i przyszłych zagrożeń w cyberprzestrzeni, przedstawienie narzędzi i dobrych praktyk skutecznego zabezpieczenia i reagowania – lokalnie, regionalnie, a także na poziomie krajowym. To także komfortowa przestrzeń networkingowa, w której transferowi wiedzy będzie towarzyszyć prezentacja najnowszych rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa danych i dostępu. Zaproszeni eksperci i praktycy, a także liderzy branży zaprezentują kluczowe kwestie związane z bezpieczeństwem IT. Podczas wykładów i dyskusji zdefiniują nowe kierunki ochrony cyberprzestrzeni, w szczególności tej o znaczeniu krytycznym. Poza strefą kongresową i expo, zostaną uruchomione strefy specjalne, a w tym CyberHackLab, czyli warsztaty w formie CTF (Capture the Flag) przeprowadzone przez Eksperckie Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa (ECSC), a także Cyber Twierdza – gra symulacyjna, polegająca na budowie skutecznego systemu zabezpieczeń środowiska teleinformatycznego i jego ochronie, koordynowana przez Fundację Bezpieczna Cyberprzestrzeń.

– Cyberbezpieczeństwo to nie tylko kwestia technologii, ale także świadomości, edukacji i gotowości do działań w przypadku ataku. Współpraca międzysektorowa i międzynarodowa jest kluczowa w zwalczaniu globalnych zagrożeń cyfrowych. Tylko poprzez wspólne wysiłki możemy skutecznie bronić się przed coraz bardziej zaawansowanymi formami cyberprzestępczości. Dlatego zachęcam do udziału w kwietniowym kongresie i ekspozycji INSECON 2024 – mobilizuje Konrad Fleśman, dyrektor zarządzający projektem INSECON.

INSECON Dzień pierwszy 15.04.2024

Tematyka pierwszego dnia ukierunkowana jest na wsparcie rozwoju zdolności resortu obrony narodowej do prowadzenia działań w cyberprzestrzeni. 15 kwietnia będzie można posłuchać wystąpień i porozmawiać z wybitnymi ekspertami z  polskiej sceny cyberbezpieczeństwa. Wśród nich znajdują się założyciele  fundacji promującej bezpieczeństwo cyfrowe, redaktor naczelny popularnego serwisu internetowego  poświęconego bezpieczeństwu informacji, specjalista ds.  cyberbezpieczeństwa z ponad 20-letnim doświadczeniem w wykrywaniu  cyberzagrożeń w sektorze finansowym oraz dowódca polskich cyber-wojsk. Ze strony organów administracji rządowej dzień otworzą przedstawiciele kierownictwa Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Cyfryzacji, co podkreśla wagę tematyki ochrony cyberprzestrzeni w Polsce.

Pierwszego dnia Kongresu INSECON udział zapowiedzieli już: Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Obrony Narodowej – Władysław KOSINIAK-KAMYSZ, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Cyfryzacji – Krzysztof GAWKOWSKI, który opowie o strategii cyfrowej RP, gen. dyw. Karol Molenda – Dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, Robert Kośla – Główny Architekt Cyberbezpieczeństwa na region Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki w globalnym zespole Security Service Line, Microsoft, Mirosław Maj – Prezes Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń, Adam Haertle – założyciel i redaktor naczelny portalu ZaufanaTrzeciaStrona.pl, Adam Lange – Dyrektor ds. aktywnego monitoringu, Standard Chartered Bank. Prowadzącymi konferencję będą Dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa MON – Dominik Rozdziałowski oraz Zastępca Dowódcy WOC i Szef CSIRT MON – płk Łukasz Jędrzejczak.

INSECON Dzień drugi 16.04.2024

Z kolei drugi dzień Kongresu, wydarzenie międzynarodowe, będzie poświęcone strategicznym aspektom cyberbezpieczeństwa, które mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa narodowego i światowego. Będziemy mieli okazję wysłuchać prezentacji i dyskusji z udziałem wybitnych ekspertów, przedstawicieli państw członkowskich NATO oraz Unii Europejskiej, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami i wizjami na temat współczesnych wyzwań cyberbezpieczeństwa. Dowiemy się, jak państwa  grupy like minded states radzą sobie z cyberzagrożeniami i odpornością, zwłaszcza w obliczu coraz bardziej zdynamizowanej sytuacji na arenie międzynarodowej. Poznamy także, jak u naszych natowskich partnerów wygląda kształtowanie zapewnienia bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. 

W międzynarodowej części konferencyjnej swój udział  potwierdzili gen. Wiesław KUKUŁA – Szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, dr Emily O. GOLDMAN – Strateg Cybernetyczny, Dyrekcja Operacji, Dowództwo Cybernetyczne Stanów Zjednoczonych, Stany Zjednoczone Ameryki, Fergal O’REGAN – P.o. Dyrektora Europejskiego Kolegium Bezpieczeństwa i Obrony, Giuseppe ZUFFANTI – Koordynator ds. cybernetyki i platformy Cyber ETEE, Europejskie Kolegium Bezpieczeństwa i Obrony, Christian-Marc Lifländer – Kierownik Sekcji Polityki Cybernetycznej i Hybrydowej NATO, ppłk Tim ZAHN – Dowódca Centrum Cyberbezpieczeństwa Bundeswehry, Niemcy, David MCKEOWN – P.o. Głównego Zastępcy Głównego Doradcy ds. Technologii Informacyjnej, Zastępca Głównego Doradcy ds. Cyberbezpieczeństwa, Departament Obrony Stanów Zjednoczonych, Stany Zjednoczone Ameryki, Luka MGELADZE – Dyrektor Biura ds. Cyberbezpieczeństwa Ministerstwa Obrony, Gruzja, Sun-young CHO – Dyrektor Departamentu Polityki Cybernetycznej i Elektromagnetycznej Ministerstwa Obrony Narodowej, Republika Korei. Wystąpienia drugiego dnia poprowadzą dr hab. Jerzy Kosiński, prof. Akademii Marynarki Wojennej – Dyrektor Morskiego Centrum Cyberbezpieczeństwa oraz dr inż. Jakub Syta – Zastępca Dyrektora Morskiego Centrum Cyberbezpieczeństwa.

INSECON dla biznesu i samorządów

Drugi dzień Kongresu INSECON – 16 kwietnia 2024, poza ścieżką międzynarodową, dedykowany będzie także przedsiębiorcom oraz przedstawicielom administracji samorządowej. Tego dnia uczestnicy będą mieli okazję zgłębić wyzwania i perspektywy związane z cyberbezpieczeństwem, dostosowane specjalnie do potrzeb struktur biznesowych i samorządowych.

– Podczas drugiego dnia Międzynarodowego Kongresu Cyberbezpieczeństwa INSECON skupimy się również na znaczeniu dyrektywy NIS2 (Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2555 z 14 grudnia 2022r.  w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa w UE) dla biznesu oraz na trwającym programie Cyberbezpieczny Samorząd – mówi Konrad Fleśman, dyrektor Kongresu INSECON 2024.

To doskonała okazja do zdobycia wiedzy o zagrożeniach cyberbezpieczeństwa i metodach odpowiedzi, poznania wymagań dyrektywy NIS2 i sposobów ich spełnienia, dowiedzenia się, dlaczego diagnoza poziomu cyberbezpieczeństwa musi być wielokrotnie przeprowadzana i jest wymogiem programu Cyberbezpieczny Samorząd, jak również nawiązania kontaktów z ekspertami i dostawcami rozwiązań. Swoim doświadczeniem podzielą się przedstawiciele takich firm i instytucji, jak: ISSA, VECTOR SYNERGY, CISCO, SMM LEGAL, Bydgoski Klaster Informatyczny, Centrum Projektów Polska Cyfrowa.

– Poprzez współpracę z uznanymi globalnie ekspertami, prezentację innowacji i świadome podejście do cyberbezpieczeństwa, dążymy do stworzenia bezpiecznej cyberprzestrzeni, która umożliwi rozwój nowych technologii, cyfrową transformację oraz cyfrową integrację społeczeństwa, jednocześnie zapewniając ochronę przed wszelkimi potencjalnymi zagrożeniami w świecie online. – podkreśla wagę organizacji Kongresu INSECON 2024 jego Dyrektor, Konrad Fleśman.

Zapraszamy do udziału w Międzynarodowym Kongresie Cyberbezpieczeństwa INSECON

15-16.04.2024, Poznań

Więcej informacji: www.insecon.pl | LinkedIN INSECON | Twitter INSECON

Bilety: https://insecon.pl/pl/aktualnosci/kup-bilet-na-pierwsza-edycje-miedzynarodowego-kongresu-cyberbezpieczenstwa-insecon/

Program: https://insecon.pl/pl/aktualnosci/program-wydarzen-insecon-2024/


Zostaw e-mail aby otrzymać powiadomienia o nowościach oraz dostęp do wszystkich bonusowych materiałów przygotowanych wyłącznie dla subskrybentów.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.